Kilka słówek o biznesie

Czy warto płacić kartą za zakupy w internecie?

person using macbook pro on black table

Oprócz tradycyjnych przelewów i kodów BLIK istnieje jeszcze możliwość płacenia za pomocą karty za zakupy w sklepie internetowym.  Niektórzy jednak obawiają się tej formy, ponieważ należy podać dane z karty. Czy ich obawy są słuszne? Czy taka forma jest bezpieczna?

Jak płacić kartą przy zakupach online?

Sama płatność wymaga przekazania danych widniejących na karcie. Sam ten sposób płatności jest bezpieczny, o ile korzystamy z dodatkowych zabezpieczeń i kupujemy u sprawdzonych dostawców. O wiarygodności dostawcy możemy przeczytać choćby w opiniach. Zwracajmy też uwagę na wygląd strony, szczególnie w przypadku przekierowania na nią z innej witryny. Płatność kartą możliwa jest przy użyciu systemów Google Pay oraz Apple Pay.
Po wybraniu opcji „płatność kartą” należy wprowadzić dane karty: imię i nazwisko posiadacza, numer karty, data ważności oraz znajdujący się na odwrocie karty numer CVV/CVC. PO zatwierdzeniu transakcji należy potwierdzić ją np. za pomocą dodatkowego kodu. Może to być numer PIN albo numer przesłany nam sms-em.

Jak płacić bezpiecznie?

W przypadku płatności za pomocą karty warto stosować dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest 3 D Secure, który na ogół jest przesyłany w wiadomości sms. Można również korzystać z potwierdzenia za pomocą kodu PIN. Można korzystać z aplikacji, które poinformują nas o każdej płatności za pomocą danej karty. W przypadku próby nadużycia czy zgubienia karty, stosunkowo łatwo i szybko można ją zastrzec. Wystarczy zadzwonić na infolinię banku. Banki dokładają starań, by zabezpieczać swoje dane, więc ryzyko jest stosunkowo niewielkie.

Dlaczego warto płacić kartą za zakupy przez internet?

Transakcja jest bezpieczna i szybka. Przeciętny klient banku bez problemu sobie z nią poradzi. Ponadto w razie komplikacji, typu oszustwo czy towar niezgodny z opisem, mamy możliwość zwrotu pobranych środków. Jest to tak zwany chargeback. Zajmuje się nim bezpośrednio bank, co przy uznaniu reklamacji daje nam gwarancję zwrotu pieniędzy. Takiej możliwości nie ma przy płatności BLIK czy tradycyjnym przelewie internetowym.