Kilka słówek o biznesie

Kto wymyślił płatność BLIK?

person holding smartphone beside tablet computer

Płatność blikiem ma już 6 lat i co ciekawe, ten sposób płatności powstał w Polsce. Skąd pomysł i kto wynalazł blik?

Jak działa blik?

Blik to sposób płatności. Mogą z niego korzystać klienci banków, którzy mają przenośne aplikacje bankowe. Proces autoryzacji opiera się na jednorazowych kodach. Kod jest kombinacją 6 cyfr i jest ważny przez dwie minuty. Płacący zamawia kod w aplikacji. Aplikacja generuje kod i przekazuje go płacącemu. Osoba wpisuje go w punkcie zakupowym, terminalu, bankomacie lub stronie internetowej. Po przekazaniu kodu do akceptacji następuje weryfikacja oraz przekazanie autoryzacji do banku. Przy właściwym kodzie z konta bankowego zostają przelane pieniądze na konto sprzedawcy.

Współpraca banków

Podstawą do stworzenia BLIK-a była aplikacja IKO dostępna w PKO Banku Polskim. Jej prezes, Zbigniew Jagiełło zainicjował porozumienie kilku banków w celu stworzenia wspólnego systemu płatności przenośnych.  W 2013 roku 6 polskich banków nawiązało współpracę. Były to następujące banki, Alior Bank, Bank Millenium, mBank, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski. System bankowości elektronicznej miała budować spółka Polski Standard Płatności, jej udziałowcami były wymienione banki. Blik rozpoczął działanie 9 lutego 2015 roku. Od kwietnia użytkownicy mogli korzystać z 9-cyfrowych kodów. Numery te były ważne od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin. Przy ich użyciu nie był wymagany dostęp do Internetu, karty bankowej czy konta bankowego. W 2015 roku wprowadzono usługę przelewów na telefon. Umożliwiało to przelanie pieniędzy na numer konta, nawet jeśli osoba przelewająca pieniądze nie znała numeru konta bankowego.

Zobacz też: kasa online cena i ile kosztuje terminal płatniczy

Dynamiczny rozwój BLIK

Na początku istnienia z BLIKA korzystało 1,4 mln aktywnych użytkowników. Obecnie jest to ponad 16,8 mln użytkowników. Znacznie wzrosła też liczba oraz wartość transakcji.  Szybki rozwój to w głównej mierze efekt współpracy kilku banków, a także agentów rozliczeniowych i sprzedawców. Obecnie płatność za pomocą kodów BLIK oferują również banki zagraniczne.